Tuletorn

Kõpu tuletorn on Läänemere ja Baltimaade vanim ning väidetavalt maailmas vanuselt teine või kolmas tuletorn, mille tipus on tuli pidevalt põlenud.

 

Tuletorn asub Lääne-Eestis Hiiumaal Kõpu poolsaare keskosas.

Tuletorni geograafilised koordinaadid on 58° 54′ 57″ N, 22° 11′ 59″ E .

 

 

Kõpu tuletorn ehitati 67 meetri kõrgusele üle merepinna Hiiumaa kõrgeimasse punkti. Tuletorni kõrgus maapinnast on 36 meetrit ja tuli on merepinnast 102,6 meetri kõrgusel, millest kõrgemal majakatulesid Läänemere ääres ei ole. Tule sektor on valge 0°…360° ja nähtavus on 26 meremiili.

Valgel neljatahulisel tugipiilaritega tuletornil on rõdu ja punane laternaruum.

 

Kõpu tuletorn on olnud varem enam tuntud Dagerorti nime all (rootsi keeles “dag” – päev; “ort” – koht või poolsaar). Torni hakati ehitama 1505. aastal. Torni kasutuselevõtu ajaks loetakse 1. augustit 1531 (toimis tulepaagina), tuli süüdati tornis oktoobris 1649.

Juba tol ajal oli torn kujult neljatahuline prisma, mida neljast põhilisest ilmakaarest toetasid massiivsed kontraforsid. Kuni 24 m kõrguseni oli torn ehitatud üksnes tugeva tsemendiga seotud rändrahnudest ja paekivist (remondi käigus oli kive üksteisest äärmiselt raske eraldada). Torniossa on laotud üle 5000 kantmeetri kive, mis annab ehitise kaaluks peaaegu 12 tuhat tonni. 24 meetri kõrgusel asetses kahe aknaga alumine teenistusruum. Aknad avanesid itta ja läände. Teenistusruumi kohal oli veel üks ruum, kus oli põletuspuude tõstmiseks raudteljel puupeli ja plokirattaga vints. Hiljem ehitati idapoolsesse kontraforssi redeli asemele puittrepp. Ülemise ruumi kohal oli platvorm, kus metallvõrel süüdati kuivadest vaigustest puudest tuli. Selge vaikse ilmaga paistis tuli 15 meremiili kaugusele.

 

Pääsmete hinnad:

* Kuni 6-aastased lapsed (kaasa arvatud) – tasuta;

* Lapsed, üliõpilased, pensionärid – 2 euro;

* Täiskasvanud – 3 eurot;

* Komplekspilet (kolme tuletorni- Tahkuna, Kõpu ja Ristna külastus) – lapsed, üliõpilased ja pensionärid 5 eurot, täiskasvanud 7 eurot.